Przejdź do zawartości

Octan izopropylu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Octan izopropylu
Ogólne informacje
Wzór sumaryczny

C5H10O2

Masa molowa

102,13 g/mol

Wygląd

bezbarwna ciecz[1]

Identyfikacja
Numer CAS

108-21-4

PubChem

7915

Jeżeli nie podano inaczej, dane dotyczą
stanu standardowego (25 °C, 1000 hPa)

Octan izopropyluorganiczny związek chemiczny, ester kwasu octowego i izopropanolu. Bezbarwna ciecz o lekko ostrym zapachu.

Otrzymywanie

[edytuj | edytuj kod]

Octan izopropylu można otrzymać w sposób tradycyjny poprzez ogrzewanie mieszaniny kwasu octowego, izoproanolu i kwasu siarkowego jako katalizatora według reakcji:

CH
3
COOH + (CH
3
)
2
CHOH CH
3
COOCH(CH
3
)
2
+ H
2
O

W celu zwiększenia wydajności reakcji do mieszaniny dodaje się benzen lub inny rozpuszczalnik organiczny, niemieszalny z wodą. Reaktor zamyka się nasadką azeotoropową Deana-Starka. Kolbę ogrzewa się w temperaturze wrzenia tak długo, aż w nasadce azeotropowej przestanie zbierać się woda.

Octan izopropylu można też otrzymać w wyniku reakcji alkoholu izopropylowego z bezwodnikiem octowym:

CH
3
COOCOCH
3
+ (CH
3
)
2
CHOH CH
3
COO(CH
3
)
2
+ CH
3
COOH

W wyniku reakcji powstaje ester oraz kwas octowy.

Octan izopropylu powstaje również w wyniku reakcji chlorku acetylu z alkoholem izopropylowym:

CH
3
COCl + (CH
3
)
2
CHOH CH
3
COO(CH
3
)
2
+ HCl

Dodatkowo do mieszaniny dodaje się pirydynę, która wiąże powstający małocząsteczkowy produkt uboczny – chlorowodór.

Przedstawione dwie ostatnie metody znajdują zastosowanie głównie w syntezie przemysłowej (reakcja z chlorkiem kwasowym zwłaszcza), ze względu na koszt związany z substratami.

Zastosowanie

[edytuj | edytuj kod]

Octan izopropylu, jak większość estrów kwasu octowego, znajduje zastosowanie jako rozpuszczalnik nitro-, acetylo- i etylocelulozy. Dzięki tej właściwości między innymi octan izopropylu znajduje zastosowanie w przemyśle lakierniczym. Do sporządzenia lakierów nitrocelulozowych używa się mieszaniny estrów kwasu octowego o różniej temperaturze wrzenia, dzięki czemu rozpuszczalniki te odparowują stopniowo. Ma to na celu otrzymanie równomiernej warstwy lakieru o błyszczącej powierzchni.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d e f g h i Isopropyl acetate, [w:] PubChem [online], United States National Library of Medicine, CID: 7915 [dostęp 2024-08-26] (ang.).
  2. Isopropyl acetate [online], karta charakterystyki produktu Sigma-Aldrich, 25 kwietnia 2023, numer katalogowy: 112992 [dostęp 2024-09-01]. (przeczytaj, jeśli nie wyświetla się prawidłowa wersja karty charakterystyki)

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Stanisław Ropuszyński, Chemia i technologia podstawowej syntezy organicznej, Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1988, s. 369–377.
  • Arthur Israel Vogel, Preparatyka organiczna, Warszawa: Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, 1984, s. 434–435.